Aktualności Wsi

Obchody Święta Niepodległości

Opublikowane przez: Kategoria: Aktualności Wsi Olszany poniedziałek, 13 listopad 2023 19:26

Wielopokoleniowa uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyła się 10 listopada br., na świetlicy wiejskiej w Olszanach.  Stało się to tradycją w naszej wsi. Obchody Dnia Niepodległości rozpoczęły się biało-czerwonym korowodem uczniów, którzy przeszli ulicami Olszan w kierunku świetlicy wiejskiej...

Na miejscu, zaproszonych gości powitała Dyrektor szkoły Iwona Gołębiowska oraz Sołtys i Radna Stanisława Górska. Wśród zaproszonych gości, na uroczystość przybył Burmistrz Miasta i Gminy Strzegom – Zbigniew Suchyta,  za-ca Burmistrza - Tomasz Marczak, komendant OSP – Stanisław Zięba, mieszkańcy Olszan min. Pani Maria Jamróz, Pan Adam Dziedzic, córka pana Antoniego Imiołka i syn Pana Piotra Dziedzica- weteranów wojennych, którzy z całą rodziną zostali zesłani na Syberię. Tam zaciągnęli się do armii i przeszli szlak bojowy od Lenino do Berlina. Pani Dyrektor w imieniu swoim oraz całej społeczności szkoły, podziękowała Panu Burmistrzowi za troskę i wsparcie naszej małej Ojczyzny- wsi Olszany. Dzięki jego staraniom, uczniowie naszej szkoły oraz mieszkańcy, będą mogli cieszyć się piękną i nowoczesną salą gimnastyczną. Uczniowie PSP im. A. Mickiewicza w Olszanach, zaprezentowali się w pięknym repertuarze, z głęboką treścią, dotyczącym symboli narodowych oraz próbowali odpowiedzieć na pytanie „Co znaczy słowo Ojczyzna dla każdego z nas?”.  Odpowiedzi padały różne, jednak wspólnym mianownikiem tych wypowiedzi była miłość do naszej Ojczyzny. Wydarzenie uświetnił zespół folklorystyczny “Olszaniacy”, który zaprezentował się w patriotycznym repertuarze. Zaśpiewał on min. “Szarą piechotę”, “Pałacyk Michla” oraz “Wojenko, wojenko”. Radna oraz Sołtys wsi Olszany - Stanisława Górska, odczytała wspomnienia Adeli Cholewy, która w wieku 13 lat została wywieziona wraz z całą rodziną na Syberię. Był to niezwykle wzruszający moment, skłaniający do refleksji nad wartościami, jakimi powinniśmy kierować się w naszym życiu. Pan Burmistrz - Zbigniew Suchyta, podziękował uczniom za piękną postawę patriotyczną podczas śpiewania hymnu polskiego, a zgromadzonym gościom za przybycie i zaangażowanie w szerzeniu postaw mających na celu upamiętnienie historii swojej wsi oraz rozwijanie zainteresowania swoją małą ojczyzną.  Jednak szczególnie podziękował najmłodszym uczestnikom za wspaniały prezent, jakim było aktywne i radosne świętowanie dzisiejszego wydarzenia. Uroczystości zakończyły się przemarszem pod Pomnik Zwycięstwa i złożeniem kwiatów przez przedstawicieli szkoły, urzędu gminy, sołectwa oraz zespołu folklorystycznego.  

Autor: Kamila Iwańczak- Dymek


Aktualności