Historia

 • Na południowych obrzeżach Gminy Strzegom w dorzeczu Szymanowskiego Potoku i rzeki Czarnuchy nad Olszańskim Potokiem rozciąga się duża wieś Łańcuchowa Olszany.

  Pierwsza wzmianka o Olszanach znajduje się w dokumencie kasztelana strzegomskiego Pawła, syna Imbrama z 1239 r. przygotowanego dla strzegomskich joannitów.

  Więcej

W skrócie

 • NOWOCZESNA WIEŚ

  Wieś Olszany dzielnie daje sobie radę z przemianami jakie następują w rolnictwie i życiu codziennym. Znajdziemy tam wysoko zmodernizowane gospodarstwa dysponujące sprzętem nie odbiegającym od naszych zachodnich sąsiadów.

 • OBECNIE

  Aktualnie wieś przynależy do województwa dolnośląskiego, powiatu świdnickiego, Gminy Strzegom. We wsi znajduje się ok. 127 gospodarstw rolnych i 170 gospodarstw domowych.Olszany zamieszkują 922 osoby.

 • Z ROLNICTWA SŁYNĄCE

  Olszany słyną od dawna z produkcji tych najszlachetniejszych zbóż, a jęczmień służył m.in. do warzenia znakomitego białego piwa, które od XVI w. skutecznie konkurowało na śląskim rynku z wyrobami browarników świdnickich, a nawet wrocławskich.

 • GLEBY

  O stabilności gleb olszańskich świadczy dominująca do dzisiaj pozycja zbóż w ogólnej strukturze zasiewów. W Olszanach najwięcej jest gruntów ornych, które stanowią 86% całej struktury gruntów.

Z Ronictwa Słynące

 • W Olszanach miłość do Matki Ziemi jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, przez co można tu spotkać wielu młodych
  i ambitnych ludzi zajmujących się pracą na roli. Podnoszą oni swoje kwalifikacje uczestnicząc w licznych kursach
  i szkoleniach, by móc sprostać wymogom, jakie stawia przed nimi wciąż modyfikowana polityka rolna. Podsumowując w Olszanach rolnictwo było, jest i będzie.

  Jan Figurak

Aktualności