Aktualności Wsi

Wydarzenia w Olszanach w 2021 roku

Opublikowane przez: Kategoria: Aktualności Wsi Olszany piątek, 14 styczeń 2022 19:20

W Olszanach, w kolejnym roku pandemii koronawirusa, miały miejsce wydarzenia  i działania, które były ważne dla całej naszej społeczności ale i dla pojedynczych  Mieszkańców:

 


-obchody Jubileuszu 40-lecia Święceń kapłańskich ks. proboszcza Mariana Kujawskiego z udziałem biskupa seniora ks .Ignacego DECA, burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchyty, sołtysów i rad sołeckich Olszan i Modlecina, przedstawicieli organizacji wiejskich i wiernych. Jubileusz uświetnił koncert Józefa Kuźmy i Anety Sypko.

-prezentacja w świetlicy dekoracji wielkanocnych (pisanek, stroików, palm, dekoracji stołu z warzyw)  wykonanych przez nasze mieszkanki na potrzeby filmu o przygotowaniach do Świąt  na wsiach gminy Strzegom.

-Festyn Sportowców ŁKS ''Huragan,, na zakończenie sezonu rozgrywek piłkarskich z  tradycyjnym meczem żonaci- kawalerowie.

-Dożynki  Wiejskie z Mszą Świętą  , występem Zespołu ,,Olszaniacy,” zabawą dla dzieci i dorosłych, zaszczycone obecnością burmistrza Z.Suchyty i Przewodniczącego Rady Miejskiej.T.Marczaka. Ciasta, frytki, pierogi, grillowane karkówki i inne wiejskie specjały zostały przygotowane przez  sołtyskę, radę sołecką i KGW. Podczas festynu działał Mobilny Punkt Szczepień przeciwko COVID-19 oraz Biuro Spisu Powszechnego 2021.

-udział w Dożynkach Gminnych z wieńcem wykonanym przez panią Helenę Sołowij, stoisko z regionalnymi potrawami ( kresowe pączki z ruskim nadzieniem-żywiołki, kwaśnica, pierogi ruskie, smalec, chleb dyniowy, smalec, ogórki),rozmaite ciasta, po które stały kolejki chętnych . Dzięki współpracy wielu osób stworzyliśmy godną  i smaczną prezentację naszej wsi.

-udział w Dożynkach Diecezjalnych w Krzeszowie-Zespoł ,,Olszaniacy”

-wycieczka koła gospodyń do MiniEurolandu-Parku Miniatur koło Kłodzka oraz do Pijalni wód leczniczych w Polanicy-Zdroju

-obchody Święta Odzyskania Niepodległości przez dzieci szkolne, dyrekcję, przedstawicieli wszystkich wiejskich organizacji, Radę sołecką z sołtyską na czele

-akcje charytatywne mające na celu zbieranie pieniędzy na terapię genową dla Amelki  Gmyrek: ,,Skoda dla Amelki”

- kiermasze ozdób wielkanocnych, na Święto Zmarłych bożonarodzeniowy

- na leczenie Marcelinki-,,Przerajdowy Przystanek  Olszany dla Marcelinki”, Do akcji włączali się licznie mieszkańcy ,O S P Olszany, O S P  Bolków, sołtyską z Radą sołecką i Koło Gospodyń Wiejskich.

-podział Funduszu Sołeckiego na rok 2022
-realizacja zadań Funduszu Sołeckiego 2021:
zakup i montaż monitoringu na boisku sportowym, na terenie Szkoły Podstawowej, na placu przy świetlicy wraz z monitoringiem remizy OSP , placu z siłownią  plenerową i przystankiem autobusowym, zakup i montaż klimatyzacji w świetlicy, dofinansowanie zakupu pompy dla OSP Olszany, zakup pompy pływającej do świetlicy.

-2 etap budowy chodnika przy drodze przelotowej do Świebodzic. W 2020 Gmina Strzegom wybudowała ze środków własnych 200 mb. chodnika wraz z chodnikiem przy przystanku autobusowym. W bieżącym roku wybudowano 430 mb  dzięki środkom gminnym  i pozyskanym przez Starostwo Powiatowe z Funduszu Dróg Samorządowych.

- zamontowanie przez Służbę Drogową Powiatu Świdnickiego podwójnego lustra drogowego przy wyjeździe z cmentarza.

-wymiana dachu na siedzibie Ośrodka Zdrowia-Gmina Strzegom.

- przed świetlicą ustawiono ,,Serce na nakrętki ,,zbierane na cele charytatywne (KGW) oraz 2 małe i 2 duże drewniane skrzynki na kwiaty upiększające plac przed świetlicą.

 -w bieżącym roku ,po raz kolejny, Olszany odwiedziła ekipa TVP Wrocław z panią redaktor Jadwigą Jarzebowicz .Tym razem dla nakręcenia materiału filmowego o przedsiębiorczości naszych rolników, dla cyklicznego programu telewizyjnego ,,Agrofakty”.

-mieszkaniec Olszan pan Marcin Balcerowski grający trener  drużyny koszykarzy na wózkach Górnika Wałbrzych został mianowany w kwietniu br.trenerem reprezentacji Polski w tej dyscyplinie sportu.

-pani Elżbieta Maciejewska otrzymała wyróżnienie za wykonane techniką batikową pisanki w konkursie ,,Wielkanocna Rewia Palm i Koszyczków,,zorganizowanym przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi , historia życia mieszkanki Olszan opisana przez jej wnuczkę zajęła  pierwsze miejsce w konkursie poświęconym losom Polek w PRL-U.
 
-Koło Gospodyń Wiejskich ,,Olszanianki” zajęło 3 miejsce w konkursie na stroik bożonarodzeniowy podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Legnicy (organizowany przez Marszałka województwa dolnośląskiego).

-po rezygnacji pani Beaty Ślipko z funkcji dyrektora PSP w Olszanach, jej następczynią została pani mgr Iwona Gołębiowska.

- Prezes OSP Olszany Stanisław Zięba został wybrany na przewodniczącego komisji rewizyjnej Miejsko-Gminnego Oddziału OSP w Strzegomiu, Ireneusz Biernat  został jednym z członków Zarządu.

Ze względu na ograniczenia sanitarne oraz z uwagi na troskę o zdrowie mieszkańców zrezygnowaliśmy z organizacji imprez gromadzących dużą liczbę osób w zamkniętej przestrzeni. Nie mniej jednak  była prowadzona systematyczna działalność na rzecz czystości i estetyki wsi, boiska sportowego oraz cmentarza a także bieżących potrzeb Mieszkańców.

Podsumowując rok 2021 nie sposób nie wspomnieć o tym, że 21 grudnia w wyniku powikłań po koronawirusie zmarł Piotr  KORGA-rolnik, przedsiębiorca, piłkarz, działacz społeczny ŁKS ,,Huragan”. Miał 42 lata. Kiedy potrzebowałam Jego pomocy dla wsi, Piotrek zawsze, z uśmiechem, pomagał. 28 grudnia że łzami w oczach, pogrążeni w żałobie , tłumnie towarzyszyliśmy Mu w ostatniej drodze na ziemi. Piotrek pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci na zawsze.

S.Górska-sołtyssz

Aktualności