Aktualności Wsi

Dożynki na 780 lecie wsi

Opublikowane przez: Kategoria: Aktualności Wsi Olszany czwartek, 12 wrzesień 2019 19:02

Dożynki w Olszanach miały wyjątkowy charakter, ponieważ odbyły się w roku jubileuszu 780-lecia wsi. W roku pańskim 1239 w Księdze Uposażeń Biskupstwa Wrocławskiego jako należącą do  biskupa Tomasza wymieniono wieś Olsane nad potokiem Czarnuch...

Prawdopodobnie od najdawniejszych czasów wieś stanowiła oprawę biskupów  wrocławskich. W okresie średniowiecza należała do największych wsi powiatu świdnickiego(60 łanów ziemi-1500 ha),miała 4km długości i ponad 1200 mieszkańców. Była to najdłuższa wieś w okręgu strzegomskim aż do jego rozwiązania w1932 roku. Była  wsią zasobną dzięki dzięki dobrze rozwiniętemu rolnictwu i rzemiosłu. Jak co roku, od zawsze  w Kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej 1 września zgromadzili się rolnicy z rodzinami i mieszkańcy aby  podczas uroczystej  Mszy Świętej sprawowanej przez Proboszcza księdza kanonika Mariana Kujawskiego orazksiędza Tomasza Hajdera z Wałbrzycha dziękować Bogu za plony i prosić o błogosławieństwo na przyszłość. Przyniesiono chleb i wieniec upleciony przez panią Helenę Sołowij-symbole rolniczego trudu. Po Mszy korowód dożynkowy przeszedł na boisko sportowe. A w nim strażacy , orkiestra na wozie ,rolnicy z wieńcem ,zespół" Olszaniacy ,goście i Mieszkańcy oraz traktor  z pługiem. Już po żniwach, czas na orki. To na boisku odbyła się biesiada dożynkowa i dalsza część uroczystości. Na początek tradycyjne ośpiewanie wieńca przez "Olszaniaków" Potem nawiązanie do780-lecia wsi. Bractwo Rycerskie Joanitów Strzegomskich zaprezentowało  średniowieczny sposób życia i walki. Chętnych do strzelania z łuku nie brakowało. Niektórzy wykazali  się dużym talentem.  Z pewnością poradzili by sobie na polu walki. Następny pokaz młócenia zboża  w wykonaniu grupy"Marko i Przyjaciele" był bardzo ciekawy ze względu na użyty do omłotu sprzęt-młocarnię z1954 roku{polskiej produkcji),kierat z 1914,cep ,stare silniki i wiele innych zabytkowych eksponatów. A do jazdy-komarek tzw. sztwniak. Starsi przypomnieli sobie dawną rolniczą rzeczywistość a młodzi zobaczyli coś czego nie znali, czasem nawet niewiedzieli do czego służą niektóre przedmioty. Pokaz młócenia zainteresował wszystkich i wywołał wiele dyskusji na temat rolnictwa. Pozostawił niezapomniane wspomnienia.Podczas imprezy kierownik Odziału KRUS w Świdnicy wręczyła naszym strażakom zakupioną przez KRUS torbę medyczną. Nosze sanitarne otrzymali w darze od prywatnego sponsora. W krótkim pokazie  fachowo zaopatrzyli  rannego i umieścilina noszach. Dziękujemy fundatorom za doposażenie naszej OSP.Dzieci też miały co robić. Mogły do woli korzystać z darmowej zjeżdżalni ,jeździć na kucyku albo odbywać przejażdżki wokół boiska prawdziwym wozem zaprzężonym do traktora C-328.Chętnych nie brakowało. Nie lada atrakcją była zabawa w słomie powstałej podczas młocenia .To nic, że słoma wszędzie, we włosach, na ubraniu czy w butach. Dożynki nie mogą się obyć bez tańców .Tym razem były nawet tańce w strugach deszczu, który popadał wieczorem. Organizatorzy serdecznie dziękują za obecność  z- cy Burmistrza W.Witkowskiemu, Przewodniczącemu RM T.Marczakowi Przewodniczącemu Komisji d/s WsiA.Szczepanikowi,radnej D.Kwaśnickiej i Dyrektorce naszej Szkoły M. Karkowskiej. Organizatorem całego przedsięwzięcia byli sołtys i Rada sołecka. Mieliśmy jednak  wielu pomocników. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Dziękujemy Majątkowi Ziemskiemu i pewnej prywatnej osobie. Piłkarze LKS Huragan  dziękują Kołu Gospodyń Wiejskich "Olszanianki" za to, że  cały dochód za zrobione przez siebie pierogi przekazały na finansowanie opłat za rozgrywane mecze. To dla nich duża pomoc. W taki oto radosny sposób rozpoczęliśmy świętowanie 780 urodzin naszej Wsi.


Stanisława Górska-Sołtys.

Aktualności