Aktualności Wsi

„Jedyna taka rocznica” 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Opublikowane przez: Kategoria: Aktualności Wsi Olszany poniedziałek, 19 listopad 2018 14:33

    16 listopada 2018 roku Sołtys wraz z Radą Sołecką, Publiczna Szkoła Podstawowa im. A.Mickiewicza w Olszanach oraz zespół „Olszaniacy” zorganizowali wiejską uroczystość z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości...

O godzinie 15 w wypełnionym po brzegi kościele pw. Trójcy Św. w asyście sztandaru szkoły, ksiądz proboszcz Marian Kujawski odprawił uroczystą Mszę Św. w intencji „Naszej Małej Ojczyzny”.
    Po mszy odświętny pochód przeszedł pod pomnik „Bojownikom o wyzwolenie Ziemi Dolnośląskiej” gdzie organizatorzy złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze (biały i czerwony), oddając w ten sposób hołd bohaterom poległym w walce o wolność naszej Ojczyzny.
    Dalsza część tej patriotycznej uroczystości odbyła się w świetlicy wiejskiej. Piękne, nawiązujące do histerii widowisko słowno-muzyczno-taneczne w wykonaniu dzieci szkolnych, zachwyciło wszystkich obecnych. Również młodzież świetlicowa przygotowała pod kierunkiem świetliczanki program poetycko–muzyczny, stosowny do okoliczności.
    Jak w całej Polsce, w postawie „na baczność” odśpiewano hymn państwowy „Jeszcze Polska nie zginęła”. Inne pieśni patriotyczne śpiewali razem z „Olszaniakami” prawie wszyscy. Bardzo wiele emocji wzbudził zrealizowany przez Magdę Topa film ukazujący Olszany i jej mieszkańców z dawnych lat. Konie, motory, maszyny rolnicze, piękne dziewczyny i przystojni chłopcy. To My! Tylko młodsi o jakieś 60, 50 czy 40 lat. Były łzy wzruszenia starszych, niedowierzanie i ciekawość młodszych. Stare fotografie zostały podarowane do tworzonej przez Sołtysa i Radę Sołecką „Kroniki lat minionych”. Czekamy na kolejne zdjęcia, aby je przechować dla potomnych.
    Z okazji Święta, Sołtys i Rada Sołecka uhonorowali specjalnymi dyplomami mieszkańców szczególnie dbających o estetykę miejscowości oraz tych, którzy w ostatnich latach ofiarnie pracowali społecznie na rzecz wsi.
    A na koniec dwa biało-czerwone torty w kształcie flagi z fajerwerkami, ufundowane przez Radę Sołecką (upieczone przez panią Teresę i misternie przyozdobione przez pana Jurka).
    Serdecznie dziękujemy panu Burmistrzowi Zbigniewowi Suchycie oraz mieszkańcom – zwłaszcza tym najstarszym – za obecność. W Olszanach godnie uczciliśmy tę wielką dla Polski i Polaków rocznicę. Vivat Niepodległa!

Stanisława Górska - Sołtys

Aktualności