Aktualności Wsi

„Jubileusz w Olszanach”

Opublikowane przez: Kategoria: Aktualności Wsi Olszany czwartek, 14 czerwiec 2018 20:11

To był już X „Przegląd pieśni religijnej” dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II zorganizowany przez zespół „Olszaniacy” w kościele pw. Trójcy Św. W Olszanach w dniu 26.05.2018...

W pierwszym udział wzięło 5 zespołów ludowych, w dziesiątym – 13. „Woliborzanki” z Woliborza, „Stolczanki” ze Stolca, „Jugowianki” z Jugowej to wytrwali uczestnicy od pierwszej jego edycji.
    Przez te lata występowały zespoły z całego Dolnego Śląska, z okolic Wrocławia, Ząbkowic Śl., Nowej Rudy, Zgorzelca czy Kłodzka. Chętnie przyjeżdżali również sąsiedzi „Goczałkowianie”, „Dobromierzanie”, „Żarowianie”, „Cicha woda” z Udanina. Niektóre zespoły liczne, bo 15-20 osobowe, inne mniejsze 4-5 osób. Od kilku lat występują członkowie „Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością intelektualną” z Mokrzeszowa.
    Gościnnie zaśpiewali: Stanisław Górka – aktor Teatru Dramatycznego z Warszawy, Marcin Malinowski – organista ze Świebodzic. Strzegomski duet Aneta Sypko i Józef Kuźma są niemal stałymi gośćmi.
    W tym roku usłyszeliśmy pieśni, które znamy od dzieciństwa ale i nowsze. W jednej z nich pocieszające słowa „Jaki dobry jest ten, który kocha nas tak, mimo naszych wad” („Woliborzanki”). Na zakończenie przeszło 3-godzinnego koncertu wspólnie odśpiewano „Barkę” - ukochaną pieśń Jana Pawła II. Całość prowadziła Ela Pienio z SCK. Obsługa techniczna również SCK w Strzegomiu.
    Przegląd, swoją obecnością zaszczycił Burmistrz Zbigniew Suchyta, Prałat Marek Babuśka. Obecni byli gospodarze Kościoła – ksiądz Marian Kujawski, wioski – sołtys i radna Stanisława Górska.
    Druga część – biesiada odbyła się w świetlicy wiejskiej, bo „Przegląd” to wydarzenie nie tylko religijne ale kulturalne i towarzyskie a także promocja Gminy Strzegom i wsi Olszany. Za to wszystko podziękowała „Olszaniakom” sołtys wsi, życząc wytrwałości na przyszłość.

29.05.2018 Stanisława Górska

Aktualności