Aktualności Wsi

W Olszanach - "Meksyk"

Opublikowane przez: Kategoria: Aktualności Wsi Olszany wtorek, 15 sierpień 2017 10:20

    W dniu 8 sierpnia 2017 w naszej świetlicy wystąpili artyści z dalekiego Meksyku - „Compañia De Danza Folklorica Tierra Mestiza”, którzy przyjechali do Strzegomia na 26 Międzynarodowy Festiwal Folkloru...

Grupa liczy 27 osób (tancerki, tancerze i śpiewający muzycy – „Mariachi”) i pochodzi ze stolicy kraju Mexico City. „Mariachi” to znany zespół, zaliczany do najlepszych w swojej ojczyźnie.
    Na program występu składały się meksykańskie tańce ludowe, do których tancerki i tancerze przebierali się wielokrotnie, oraz popisy „Mariachi”. W ich niepowtarzalnym wykonaniu usłyszeliśmy „Bésame mucho”, „Canta mo jorez” czy „La Bamba”. W oryginale! Na żywo! W Olszanach! Publiczność śpiewała z nimi.
    Meksykanie swój występ rozpoczęli pięknym, dostojnym i majestatycznym tańcem z szarfami wykonywanym podczas pieśni do Matki Boskiej z Gwadelupy. Potem było już tylko kolorowo, żywiołowo i do rytmu. Stepowanie w ich wykonaniu, to sztuka godna podziwu. Podłoga wytrzymała. Na zakończenie prawie półtoragodzinnego występu – typowo męski taniec z maczetami. Piękne, barwne i egzotyczne dla nas widowisko. Było na co patrzeć i czego słuchać.
    W podziękowaniu goście z Meksyku otrzymali od Sołtysa i Rady Sołeckiej słoiczki z olszańskim miodem (rzepakowym i lipowym), opatrzone herbem Olszan. Takiego nie znają. W Polsce są po raz pierwszy. Nowością była dla nich również polska kuchnia. Gołąbki – Deliciosa! - zachwycali się. Smalec, ogórki, sałatki (w tym tradycyjna jarzynowa) bardzo im smakowały. Zajadali się również świeżymi malinami.
    Dziękujemy Burmistrzowi Zbigniewowi Suchycie i SCK w Strzegomiu za zorganizowanie przy okazji Festiwalu koncertu w Olszanach, ponieważ przeżyliśmy wspaniałe spotkanie na żywo z kulturą jakiej nie znamy i ciekawymi ludźmi. Serdecznie dziękuję Paniom z Rady Sołeckiej, oraz Marysi świetliczance, Grażynie, Magdzie, Jurkowi i Teresce a także panu Eugeniuszowi, za okazaną przy tej okazji pomoc.

Stanisława Górska - Sołtys

Aktualności